Energetické úspory začínají malými krůčky...

Když hovoříme o energetických úsporách, máme často na mysli velké projekty typu zateplení budovy, výměna zdroje vytápění, či instalace vlastního zdroje. Jako bychom zapomínali na „malé“ věci, kterými může začít každý z nás. Například podle zjištění Saské energetické angentury, každý tepelný stupeň dolů ve vytápění budovy znamená úsporu 6% energií. Nebo například existují správné a špatné způsoby větrání budovy (prostým otevíráním a zavíráním oken). A výrazných úspor dosáhneme i optimalizací interiérového osvětlení, jak nám ukazuje soutěžící 2. ročníku OBEC 2030, obec Chuchelna.

Obec Chuhelna, ležící na severozápadním svahu výrazného kopce Kozákov v okrese Semily, realizovala projekt výměna interiérového osvětlení v základní a mateřské škole. Instalováno bylo moderní LED osvětlení s přídavkem denního světla. „Ve škole a školce nyní máme moderní LED osvětlení, které lze ovládat bezdrátovými, bezbateriovými tlačítky od katedry učitele. V učebnách lze navolit několik přednastavených scén, lze plynule regulovat světelný výkon 1-100% a lze nastavit regulaci dle denního světla pro každou řadu. Přednostmi tohoto nového osvětlení je okamžitý start a bez nepříjemného blikání,“ raduje se Eva Peštová, starostka obce.

Z bezpečnostního hlediska byla součástí projektu i montáž nouzového osvětlení. Světla jsou české výroby, s momentálně nejmodernějšími dostupnými komponenty od výrobců světových značek. Celý projekt vyšel na 796.000,- Kč. Odhadovaná úspora za 1 rok oproti stávajícímu osvětlení je 75%. Nemusíme dodávat, že se jedná o úsporu jak finanční, tak emisní.

článek publikovaný 23.6. 2022 - Obec 2030

Zpět na všechny aktuality