Energetické úspory začínají malými krůčky

Když hovoříme o energetických úsporách, máme často na mysli velké projekty typu zateplení budovy, výměna zdroje vytápění, či instalace vlastního zdroje. Jako bychom zapomínali na „malé“ věci, kterými může začít každý z nás. Například podle zjištění Saské energetické agentury, každý tepelný stupeň dolů ve vytápění budovy znamená úsporu 6% energií. Nebo například existují správné a špatné způsoby větrání budovy(prostým otevíráním a zavíráním oken). A výrazných úspor dosáhneme i optimalizací interiérového osvětlení.

„Ve škole a školce nyní máme moderní LED osvětlení, které lze ovládat bezdrátovými tlačítky od katedry učitele. V učebnách lze navolit několik přednastavených scén, lze plynule regulovat světelný výkon 1-100% a lze nastavit regulaci denního světla pro každou řadu, Přednostmi tohoto nového osvětlení je okamžitý start a bez nepříjemného blikání." raduje se Eva Peštová, starostka obce.

Z bezpečnostního hlediska byla součástí projektu i montáž nouzového osvětlení. Světla jsou vyrobena s momentálně nejmodernějšími dostupnými komponenty od výrobců světových značek. Celý projekt vyšel na 796.000,- Kč. Odhadovaná úspora za 1 rok oproti stávajícímu osvětlení je 75%. Nemusíme dodávat, že se jedná o úsporu jak finanční, tak emisní.

Okres Semily, Liberecký kraj / článek z 23.6.2022

Zpět na všechny aktuality